Mat levert hjem. Finn ut mer.

Published: 17.06.2026

Syv gode grunner til å ha tartarsaus i kjøleskapet

Noen ganger er det tilbehøret som gjør måltidet. Vår hjemmelagde tartarsaus lages med egg, rapsolje, sennep, hvitvinseddik, cornichons, kapers, rødløk og persille. Syrlig, kremet og full av smak. Her er syv gode grunner til å ha et glass stående klart i kjøleskapet.
  1. Til fiskekaker
    Fiskekaker og tartarsaus er en klassiker av en grunn. Den milde fisken får følge av syre, urter og litt ekstra tekstur.
  2. Til fish & chips
    Kanskje den mest kjente kombinasjonen. Sprø fisk, varme poteter og en skje tartarsaus ved siden av. Enkelt og godt.
  3. På rekesmørbrødet
    Et tynt lag tartarsaus under rekene gir litt mer karakter enn majones alene. Særlig godt sammen med sitron og dill.
  4. Til røkt fisk
    Røkt laks, røye eller makrell får fint selskap av den friske syren fra kapers og cornichons. En liten skje er ofte nok.
  5. Sammen med roastbiff
    Kald roastbiff, godt brød og tartarsaus er lunsjmat som aldri går av moten. Gjerne med litt sprø salat ved siden av.
  6. Til schnitzel og panerte retter
    Når noe er sprøstekt og gyllent, passer tartarsaus nesten alltid inn. Syren og kremetheten balanserer fett og skorpe på en måte som gjør at man gjerne tar en bit til.
  7. Til kokte nypoteter
    De første norske nypotetene trenger ikke mye. Litt smør er ofte nok. Men en skje tartarsaus ved siden av er heller ingen dårlig idé.

En saus med historie

Tartarsaus har vært fast følge til fisk og skalldyr i generasjoner. Oppskriften varierer fra kjøkken til kjøkken, men bygger på den samme ideen: en kremet saus med syre, urter og små salte innslag som vekker smaken i maten.

Det er kanskje derfor den fortsatt holder stand. Ikke fordi den er moderne. Men fordi den fungerer.

Vår tartarsaus lages for hånd hos Maschmanns og passer like godt til sommerens sjømat som til en enkel hverdagsmiddag.

Tartarsaus er ikke den eneste sausen vi lager selv. Ta gjerne en titt i ferskvaredisken. Der finner du flere av husets egne sauser og dressinger – laget for å gjøre hverdagsmaten litt enklere og måltidet litt bedre.